Dünya’da Koşulması Gereken 5 Alternatif Maraton

Dünya’da Koşulması Gereken 5 Alternatif Maraton

Klasik maraton koşuları bile insan dayanıklılığının sınırlarını sonuna kadar zorlar nitelikteyken, alternatif ve alışılagelmemiş maraton parkurlarına günden güne ilgi artmakta. Doğal güzelliklerin en uç noktalarının tadını çıkarırken maraton koşmak her ne kadar keyifli olsa da zaten yeterince zorlayıcı olan maraton koşularının zorluk seviyesini daha da yukarı çekmekte. Dünyada görülmesi ve koşulması gereken 5 alternatif ve sıra dışı maratonlarını sizin için derledik.
1.    Everest Maratonu
Nepal’de yer alan Gorak Shep’te başlayan koşu, dünyanın en yüksek irtifalı maratonu olarak ün salmış durumda. Koşucuların yarışa başlayabilmek için 15 günlük bir dağ yürüyüşünün ardından 5.184 metre yüksekliğe ulaşmaları gerekmekte. Genellikle yukarıdan aşağı koşulan yarışın parkuru, iki tane oldukça dik tırmanışı da kapsıyor. Parkurun içerisindeki iki adet uzun asma köprü maratona heyecan katmakta. Koşunun rekorunu 3 saat 40 dakika 43 saniye ile Nepalli Ram Kumar Raj Bhandari’a ait. (2013)
2.    Great Wall Maratonu
Çin’in Tianjin kentinde gerçekleşen koşunun en büyük özelliği parkurde 5164 adet basamak bulunmasıdır. Meşhur Çin Seddi’nde yapılan maraton, Huangya geçidinin çevresindeki köylerden geçmektedir. Çin Seddi üzerinde bir yukarı bir aşağı koşarak iki turda tamamlanan koşu, parkurundaki basamaklar  nedeniyle bacakları en çok zorlayan maratonlardan biri olarak bilinmektedir. Parkur rekoru 3 saat 8 dakika 18 saniye ile ABD’li koşucu Jorge Maravilla’nın.
3.    Safaricom Maratonu
Kenya Lewa Vahşi Hayat Koruma Alanı’nda koşulan maraton, açık alanda parkursuz olarak vahşi hayvanların arasında gerçekleşmesi nedeniyle listemize girmeye hak kazandı. Doğal koruma alanındaki vahşi hayvanlarla birlikte gerçekleşen maratonun tüm geliri doğal koruma alanına aktarılmakta. Parkur boyunca koşuculara yerden ve karadan koruma ekipleri eşlik etmekte ve bu sayede hem hayvanların hem koşucuların güvenlikleri sağlanmaktadır. Maratonu bugüne kadar en hızlı bitiren koşucu Kenyalı Philemon Baaru (2 saat 18 dakika 9 saniye)olmuştur.
4.    Albatross Polar Cirle Maratonu
Grönland, Kangerlussuaq’da koşulan maratonda katılımcılar ortalama -15 derecede hareket eden buz tabakalarının üzerinde koşmakta. Tamamen kutup çölünden, tundralardan oluşan maratonda yarışmacılar parkur boyunca Misk sığırlarının, kutup foklarının ve dev buz yarıklarının arasından geçiyorlar. İngiliz Andrew Shaw 2 saat 57 dakika 19 saniye ile parkurun rekorunu elinde bulunduruyor.
5.    Maraton du Medoc
Fransa’nın Medoc kentinde koşulan maratonun temel amacı ikram edilen şarapları tüketmek. Katılımcıların süreyi çok önemsemediği bu maratonda parkur boyunca toplam 30 farklı şarap bağından geçmekte. 23 çeşit şarap, lezzetli istiridyeler ve özel peynirler eşliğinde koşulan bu özel maraton, bu ikramların karışımı sonucu “En çok tıbbi destek alınan maraton” olarak da bilinmekte.

Kaynak:

Redbull “Dünyanın En Sıra Dışı Maratonları (2015)

Men’s Fitness “The coolest maratons you’ve never heard of”

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanları doldurun *

Ankara Valiliği’nin 17 Ekim 2016 tarihinde almış olduğu karar neticesinde Kızılay İyilik Koşusu’nun yerinin değiştirilmesine karar verilmiştir. 30 Ekim tarihinde gerçekleşecek koşunun yeni yeri, yapılan toplantılar sonucunda Ankara Atatürk Kültür Merkezi (AKM) olarak belirlenmiş ve koşunun saat 10.00’da başlaması kararlaştırılmıştır.
ÖNEMLİ DUYURU!
İYİLİK KOŞUSU KAYIT FORMU
Tüm gelir projelerimize aktarılacaktır.
İYİLİK KOŞUSU KAYIT FORMU
Tüm gelir projelerimize aktarılacaktır.
İYİLİK KOŞUSU SONUÇLARI
30 Ekim 2016 – Ankara Atatürk Kültür Merkezi – İyilik Koşusu Sonuçları